BVP vidusskola

Vispārējā izglītība

Profesionālā izglītība

Bebrenes vispārizglītojošās un profesionālās vidusskolas jaunumi

Ekskursija uz Skrindu dzimtas muzeju Vabolē

8       21.novembrī iniciatīvas ,,Latvijas skolas soma” ietvaros Bebrenes VPV Profesionālās izglītības nodaļas pavāru kursu audzēkņiem bija iespēja doties ekskursijā uz Daugavpils novada Vaboles pagasta Skrindu dzimtas muzeju, lai paciemotos pie seno amatu meistara, koktēlnieka un metālkalēja Vara Vilcāna.

            Varis savā darbnīcā ne tikai izrāda dažādas no koka darinātas lietas, no kurām daudzām ir īpašs pielietojums un kuras rotā  sentēvu zīmes, bet ļauj apskatīt arī pašu kokapstrādes darbu tapšanas procesu, izmēģināt roku šaušanā ar kādu no pagatavotajiem lokiem. Loks pēdējā laikā ir koktēlnieka aizraušanās. Darbs pie šo rīku izgatavošanas nav viegls, bet rada lielu gandarījumu, jo Latvijā šādu meistaru nav daudz. Meistars atzīst: lai izgatavotu loku, vajadzīgs gan  labs koks, gan  prasmīgas rokas, gan laiks. Arī mums bija iespēja siena rullī šaut ar Vara izgatavotiem lokiem.

           Skrindu dzimtas muzejs atklāts 1996.gada 16.jūnijā. Iekārtots vienā no 19.gs. sākumā celtajām grāfa Plātera-Zīberga muižas ēkām. Tur mūs sagaidīja viesmīlīgā namamāte Anna Lazdāne, kura izstāstīja, ka muzejs ir piemiņas vieta pirmajiem tautas atmodas darbiniekiem brāļiem Skrindām – Benediktam (1869-1947), Kazimiram (1875-1919) un Antonam (1881-1918). Tāpat muzejā bija iespēja iepazīties ar seno tautas mākslu – aušanu, kā arī ar audējām. Mēs paši iemēģinājām roku pīnītes izgatavošanā. Visiem ļoti patika šāda darbošanās. Ekskursijas noslēgumā mūs pacienāja ar siltu tēju un pašu cepto maizīti.

            Paldies Ilūkstes novada pašvaldības Izglītības, kultūras un sporta nodaļai, projekta „Latvijas skolas soma ” autoriem, skolotājām Anitai un Ērikai par šo ekskursiju.

2.p kursa audzēkne Silvija Borina

1

2

3

4

5

6

7

9

10